Uporaba lastne predloge za tiskanje dokumentov
Z uporabo lastnih predlog za tiskanje dokumentov si lahko poljubno prilagodimo izgled vseh vrst dokumentov (računi, predračuni, dobavnice, delovni nalogi, ...). Dokumentne predloge lahko ustvarimo v formatu oz. z jezikom HTML ali uporabimo urejevalnik besedil kompatibilen z MS Word (Word, Kingsoft office, WPS Office, ...). V nadaljevanju je opisano kako naredimo novo predlogo s katero določimo videz dokumentov. Namesto izdelave lastne predloge za izpis računov lahko za osnovo vzamemo tudi eno od že narejenih predlog iz naše galerije izdelanih predlog, ki jo nato samo prilagodimo v skladu z našimi zahtevami.
Za izdelavo predloge za izgled računov in ostalih vrst dokumentov lahko uporabimo naslednje programe:
- če obvladate jezik HTML lahko predlogo ustvarite v vsakem urejevalniku besedil,
- urejevalnik MS Word, ki je na voljo za Windows in Mac računalnike,
- urejevalnik KingsoftOffice Writer, ki je prav tako na voljo za Windows in Mac računalnike in ga najdete na naslednjem spletnem naslovu: http://www.kingsoftstore.com/download/ . Urejevalnik odlikuje enostavnost uporabe, polna kompatibilnost z MS Word in za podjetja predvsem izredno ugodna cena.
- na računalnikih z operacijskim sistemom Linux lahko predlogo za tiskanje računov ustvarimo z uporabo programa WPS Office for Linux, ki ga najdemo na spletnem naslovu http://wps-community.org/download.html .
- predloge lahko urejamo in prilagodimo tudi z uporabo programov iz paketa OpenOffice/LibreOffice, ki deluje na računalnikih Windows, Mac in Linux. Predloge izdelane s paketom LibreOffice je potrebno shraniti v formatu MS Word.
| | |
| | Slika 1: Dodajanje predloge za tiskanje dokumenta |
|
Ko smo predlogo ustvarili v formatu HTML ali MS Word, jo v spletno aplikacijo uvozimo tako, da s klikom na odpremo novo okno, kjer v polje Oznaka: vpišemo naziv predloge, nato pa jo s klikom na gumb poiščemo lokalno med svojimi datotekami. Ko izberemo ustrezno predlogo, jo dodamo s klikom na gumb Uvozi podatke.
Naredimo lahko več različnih predlog in vse prenešene predloge se nam izpišejo spodaj. S klikom v izberemo, katera predloga naj se uporabi kot privzeta za izbrano vrsto dokumenta v izbrani jezikovni različici (in za izbrano stroškovno mesto, če uporabljamo stroškovna mesta).
Za administracijo predloge imamo nato naslednje možnosti:
- Onemogoči izbiro predloge: Predlogo na ta način obdržimo na strežniku, vendar ni na voljo za tisk. V kolikor jo želimo nato ponovno aktivirati imamo na voljo Aktiviraj predlogo za uporabnike.
- Pretoči predlogo s strežnika: Predlogo si lokalno prenesemo na računalnik z namenom, da imamo arhivo ali jo uredimo. Po urejanju jo lahko nato ponovno uvozimo kot novo ali pod Ažuriraj predlogo.
- Ažuriraj predlogo: Preldogo lahko ponovno uvozimo pod enako oznako/naziv, kar pomeni, da obstoječo prepišemo.
- Odstrani: V kolikor predloga ni vezana direktno na dokument, jo lahko odstranimo iz strežnika.
- Nastavi naziv predloge: Predlogo preimenujemo.
| Pri uporabi predlog za tiskanje se ravnamo v skladu z naslednjimi pravili: - Za hitrejše tiskanje dokumentov priporočamo uporabo predlog v formatu HTML saj bo tiskanje vsaj 4x hitrejše, ko z uporabo predlog v formatu Word.
- Predlogo za tiskanje poskušamo narediti čimmanjšo, ker bomo s tem pospešili hitrost tiskanja računov še posebej v primeru velikega števila računov.
- Velikost predlog je omejena na 600 KB za WORD predloge in 25KB za HTML predloge.
- Ob prvem uvozu predloge v program se le-ta preveri ali ustreza pogojem za uporabo znotraj programa. Preveri se velikost datoteke, izvede se testni izpis in naredi se kontrolo prisotnosti virusov.
- Znotraj predloge lahko uporabljamo vse privzete sistemske fonte ter fonte za izpis črtne kode.
- V primeru nejasnosti ali, če potrebujete pomoč pri oblikovanju predloge kontaktirajte podporo.
|