Poleg ročnega vnosa postavk oz. dodajanja artiklov v račun je mogoče postavke oz. artikle uvoziti tudi iz datoteke (Excel, CSV,...). Ta ocija nam pride prav kadar je potrebno pripravii povsem novi dokument z večjim številom postavk.
Funkcionalnost je dostopna neposredno na računa preko menija za izmenjavo podatkov, kot kaže slika:
|
Po kliku na funkcijo se nam odpre interaktivni čarovnik, ki nas vodi skozi postopek uvoza datoteke. Postopek uvoza je opisan v naslednjih korakih:
1. UVOZ DATOTEKE
Najprej izberemo datoteko iz katere bomo uvozili podatke in potrdimo s klikom na gumb
:
|
V primeru, da datoteka ni v ustreznemu datotečnem formatu ali pa ta ne vsebuje podatkov nas program na to opozori. Podobno velja tudi v primeru, če je v datoteki več, kot 10.000 vrstic saj je to omejitev pri uvozu podatkov.
|
2. KONTROLA PODATKOV
Po potrditvi izbrane datoteke se nam v naslednjem koraku odpre stran za kontrolo in pripravo podatkov, ki jih bomo uvozili v program.
Na tej strani bomo nedvoumno določili kateri podatek na postavki dokumenta predstavlja podatek iz posameznega stolpca v datoteki.
Program pri tem iz datoteke prebere vsebino oz. zaporedje stolpcev in to tudi prikaže v obliki tabele, kot kaže slika:
|
Najprej bomo ustrezno označili, če se v naši datoteki v prvi vrstici nahajajo nazivi stolpcev ter dodatno izbrali format zapisa datuma in format zapisa decimalnih številk v datoteki:
|
Nato nadaljujemo s preslikavo podatkov iz datoteke v ustrezne atribute postavke dokumenta, ki jih bomo uvozili.
Preslikavo uredimo po vrsti najprej za stolpec A, nato B, C, itd. do zadnjega stolpca v datoteki.
Če imamo v stolpcu A v naši datoteki shranjene zaporedne številke vrstic, ki za uvoz niso pomembne bomo izbrali, da se ta stolpec preskoči, kot prikazano na sliki in potrdili s klikom na gumb
|
Preslikava podatka o zaporedni številki vrstice v datoteki se shrani v tabelo na desni strani in nato nadaljujemo s preslikavo zapisa v stolpcu B iz naše datoteke. Preslikavo potrdimo ter nadaljujemo s preslikavo zapisa iz stolpca C, itd. dokler ne uredimo preslikave za vse stolpce iz datoteke, ki jih bomo uvozili v program:
|
Ko smo uredili preslikavo podatkov za vse stolpce iz datoteke nadaljujemo na naslednji korak s klikom na gumb
3. POTRDITEV UVOZA
Odpre se nam stran s povzetkom izvedene preslikave in pojasnilom kateri podatki se bodo uvozili:
|
Uvoz podatkov potrdimo s klikom na gumb
, kot je prikazano na zgornji sliki.Po končanem uvozu program izpiše povzetek uvoza z dodatnimi pojasnili:
V datoteki mora biti izpolnjen vsaj stolpec z nazivom postavke! |